• Zostać strażakiem czy policjantem?

            15 marca w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie klasy siódmeji ósmej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie wspólnie z ósmoklasistami ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich z Łagowa
            i ze Szkoły Podstawowej ze Zbelutki uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Komendy Miejskiej Państwowej  Straży Pożarnej w Kielcach. Spotkanie z młodzieżą przeprowadzili przedstawiciele dwóch
            ważnych dla społeczeństwa służb mundurowych: funkcjonariuszki Miejskiej Komendy Policji w Kielcach, które opowiadały o tym jak wygląda codzienna służba policyjna i jak przebiega proces rekrutacyjny do tego zawodu oraz rzeczniczka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, która w drugiej części spotkania zaprezentowała pracę zawodowego strażaka. Jaką szkołę ukończyć? Jak przejść rekrutację? Jak przygotować się pod względem sprawności fizycznej do tych zawodów? Kto może zostać zawodowym strażakiem, czy policjantem? Na te i inne pytania uczniowie otrzymali wyczerpujące informacje. Nadal pozostaje pytanie: zostać strażakiem czy policjantem?
            Aby zostać policjantem kandydat do służby w policji musi spełniać następujące warunki:
             - posiadać polskie obywatelstwo,
            - posiadać nieposzlakowaną opinię,
             - nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
             - korzystać z pełni praw publicznych,
             - posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
             - posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
             - dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
             - osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
            Natomiast służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.15 marca w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie klasy siódmeji ósmej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie wspólnie zósmoklasistami ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich z Łagowai ze Szkoły Podstawowej ze Zbelutki uczestniczyli w wycieczcezawodoznawczej do Komendy Miejskiej Państwowej  Straży Pożarnej wKielcach. Spotkanie z młodzieżą przeprowadzili przedstawiciele dwóchważnych dla społeczeństwa służb mundurowych: funkcjonariuszki MiejskiejKomendy Policji w Kielcach, które opowiadały o tym jak wygląda codziennasłużba policyjna i jak przebiega proces rekrutacyjny do tego zawodu orazrzeczniczka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, która w drugiejczęści spotkania zaprezentowała pracę zawodowego strażaka. Jaką szkołęukończyć? Jak przejść rekrutację? Jak przygotować się pod względemsprawności fizycznej do tych zawodów? Kto może zostać zawodowymstrażakiem, czy policjantem? Na te i inne pytania uczniowie otrzymaliwyczerpujące informacje. Nadal pozostaje pytanie: zostać strażakiem czypolicjantem?Aby zostać policjantem kandydat do służby w policji musi spełniać następującewarunki: posiadać polskie obywatelstwo, posiadać nieposzlakowaną opinię, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lubprzestępstwo skarbowe, korzystać z pełni praw publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjachuzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jestsię podporządkować, dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonychw przepisach o ochronie informacji niejawnych, osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowanystosunek do służby wojskowej.Natomiast służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski,niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni prawpublicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolnośćfizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

            Samorząd Uczniowski zaproponował na dzień wiosny wiele atrakcji. Jedną z nich było ubranie przedstawiciela klasy w strój Pani Wiosny. Każdy ubiór zawierał wyszukane i nietuzinkowe elementy dekoracyjne. Piękne torby, kapelusze, parasole i buty wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu były uwieńczeniem kolorowych ubrań. Dodatkowo uczniowie w tym dniu przynieśli swoje przybory szkolne spakowane w nietypowy, dowolny i bardzo zabawny sposób: w koszykach, walizkach, skrzynkach i wiaderkach. Podczas apelu Jury wybrało najładniejsze wiosenne przebranie. Wygrały klasy VIII, II i III, a przedszkole zdobyło wyróżnienie. Uczniowie recytowali wiersze o wiośnie, które samodzielnie napisali. Były też piosenki i zabawy taneczne w wykonaniu dzieci młodszych klas. Na zakończenie uczestnicy otrzymali drobne upominki i słodycze. 

            Wszyscy cieszymy się z nadejścia wiosny. 

          • Dzień Liczby Pi

            14 marca to Światowy Dzień Liczby Pi. Jest to najbardziej znana stała matematyczna, a jej przybliżenie wynosi 3,14 

            Z tej okazji uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty, w których zawarli ciekawe informacje dotyczące tej liczby. Klasy VII-VIII przygotowały profesjonalne prezentacje multimedialne zawierające ważne informacje dotyczące ludolfiny i zaprezentowali je na forum klasy. Na lekcjach uczniowie malowali “miasto pi”, Pi – grafy oraz rozszyfrowywali obrazki logiczne. 

            W tym dniu na lekcjach matematyki było πięknie. 

          • DZIEŃ KOBIET

            8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet - na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Z okazji tego sympatycznego święta w naszej szkole pojawiły się kwiaty, życzenia i drobne upominki. Samorząd Uczniowski zaproponował, aby w tym dniu każdy kto ma ochotę założył wiosenne nakrycie głowy oraz buty na wysokim obcasie. W klasach i na korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. W czasie długiej przerwy odbył się apel. Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego złożył życzenia dziewczynkom i paniom. Następnie odbył się pokaz zabawnych strojów.

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Finanse? A co to takiego?”

            Instytut Finansów zaprasza uczniów klas I-III szkół podstawowych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Finanse? A co to takiego?”. 

            Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

            Celem konkursu jest promowanie wiedzy z zakresu ekonomii wśród najmłodszych. Do udziału w II edycji wydarzenia Instytut Finansów zaprasza oddziały I-III szkół podstawowych.

            Zadanie konkursowe 

            Wykorzystując opracowane przez ekspertów Instytutu Finansów materiały dydaktyczne oraz własne pomysły, nauczyciele realizują lekcję o tematyce związanej z finansami. Na koniec wspólnej nauki uczniowie przygotowują prace plastyczne, prezentując swoje skojarzenia z omawianym tematem. 

            Wymagania techniczne 

            • praca plastyczna płaska w formacie maksymalnie A3 wykonana w całości samodzielnie przez dziecko, 
            • dowolna technika wykonania (np. kredki, farby, a także inne materiały z wyłączeniem zdjęć i materiałów sypkich). 

            Terminy: 

            • 1 marca 2023 – rozpoczęcie konkursu 
            • 27 marca 2023 – ostatni termin na nadanie przez szkołę przesyłki z pracami 
            • 12 kwietnia 2023 – ogłoszenie wyników  

            Nagrody: 

            Komisja konkursowa nagrodzi łącznie cztery szkoły, nadając wyróżnienia oddzielnie w każdej z trzech kategorii wiekowych oraz dodatkowo jednej pracy niezależnie od wieku.

            Na uczniów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody, a na nauczycieli uzdolnionych młodych plastyków – merytoryczne pakiety edukacyjne pozwalające rozszerzyć wspólną naukę o zagadnienia z zakresu finansów! Zawartość pakietów została dokładnie opisana w regulaminie konkursu.  

            Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem oraz do udziału w konkursie!

            Regulamin II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego InFin

            Szczegółowe informacje: https://infin.gov.pl/szkolenia-i-projekty/finanse-a-co-to-takiego-ii-edycja/

          • Wyjazd do kina.

            Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet w dniach 6 i 7 marca uczniowie wybrali się na wycieczkę do kina w Starachowicach. Młodsi oglądali film pt. Szczęście Mikołajka, na którym można się było trochę pośmiać i trochę popłakać. Grupa uczniów z klas IV-VIII zachwycała się filmem Avatar: Istota wody. Było to zapierające dech w piersiach, spektakularne widowisko przedstawione w technologii w 3D. 

            To była udana wycieczka, a mocje związane z obejrzanymi filmami pozostały do późnego popołudnia. 

          • Planetarium

            W dniu 20 lutego 2023r. odbył się pokaz najdalszych zakątków galaktyki. Uczniowie mieli możliwość poznania naszego Układu Słonecznego, a także przyswojenia wiedzy o kosmosie.

            Pokaz dostarczył wiele nowych wrażeń, a po nim dzieci mogły zakupić pamiątkowe breloczki.

          • Z wizytą na Olimpie

            W ramach lekcji dotyczących mitologii greckiej uczniowie klasy piątej wystąpili w rolach bogów olimpijskich. Przygotowali odpowiednie przebrania i rekwizyty oraz zaprezentowali swoją postać przed klasą w kilkuminutowych wystąpieniach.