• Konkurs wiedzy leśno- ekologicznej

Dnia 13 maja 2022 roku w siedzibie Nadleśnictwa Łagów odbył się konkurs wiedzy leśno – ekologicznej.

W konkursie tym wzięło udział 27 szkół podstawowych z terenu działania Nadleśnictwa Łagów, w tym sześcioro  uczniów z naszej szkoły: Natalia Pająk kl 5, Bartosz Lisiński kl 5, Bartosz Kosztowniak kl 6, Jakub Zawada kl 6, Izabela Łodej  kl 7, Natasza Sitarska kl 7.

Celem konkursu było:

- rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody,

- poszerzenie wiadomości związanych z tematyką leśną, ochroną środowiska i ekologią,

- podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

Efektem przygotowania do powyższego konkursu było zajęcie przez trzech  naszych uczniów tj: Bartosza Lisińskiego, Bartosza Kosztowniaka i Nataszę Sitarską  III miejsca w zakresie wiedzy leśno – ekologicznej.

• Wycieczka do Auschwitz- Birkenau.

W dniu 16.05.2022 r. uczniowie z klas VI-VIII udali się na wycieczkę do  Miejsca Pamięci i  Muzeum Auschwitz - Birkenau. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jest to miejsce niezwykle ważne bo pamięć nie jest dana raz na zawsze. W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się ją zachować dla przyszłych pokoleń.  Była to bardzo pouczająca wizyta, która wywarła wrażenie na uczestnikach, ale wszyscy stwierdzili, że warto było tu przyjechać i zobaczyć do czego doprowadziła nienawiść do drugiego człowieka. Bo to człowiek, drugiemu człowiekowi zgotował taki los.

• Jak radzić sobie z cyberprzemocą.

Agresja w Internecie jest już niemal zjawiskiem powszechnym. Ponad połowa młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem różnych form agresji w mediach społecznościowych . Od 7 do 11% polskich uczniów doświadczyło najpoważniejszych aktów internetowej przemocy – cyberbullyingu. Specyfika Internetu i telefonów komórkowych, powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często nie potrafią sobie poradzić.

Dlatego w ramach działań profilaktycznych w naszej szkole odbyła się prelekcja dla klas IV -VIII na temat agresji, przemocy i jej rodzajów, a także odpowiedzialności karnej nieletnich, którą przeprowadziła dzielnicowa Pani Natalia Poloczek z Komisariatu Policji w Rakowie.

• „POLA NADZIEI”

W dniach 28-29 kwietnia 2022 roku Szkolny Klub Wolontariatu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie po raz pierwszy zorganizował kiermasz słodyczy i ciast w ramach akcji Caritas Kielce „Pola Nadziei”, którego celem było przede wszystkim pozyskiwanie środków finansowych potrzebnych dla bieżącego funkcjonowania Hospicjum Caritas im. św. Matki Teresy z Kalkuty oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw otwartości na drugiego, zwłaszcza chorego i cierpiącego człowieka. Dzięki ogromnej ofiarności i otwartym sercom uczniów oraz ich rodziców udało nam się zebrać ponad 830 złotych, które zostały przekazane da Hospicjum. Serdecznie dziękujemy rodzicom, nauczycielom oraz dzieciom za ofiarność i przyłączenie się do akcji wolontariatu szkolnego.

• „Ocalmy Naszą Ziemię”

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Głównym celem obchodów tego święta naszej planety w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie pod hasłem „Ocalmy Naszą Ziemię” było promowanie proekologicznych postaw wśród uczniów, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie młodzieży zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu, a także zwiększanie świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie. W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi uczniowie pod opieką p. Jolanty Świt i p. Bożeny Kozieł uczestniczyli w konkursie plastycznym pt: „Ocalmy Nasza Ziemię”, której laureatami zostali następujący uczniowie:

I miejsce- Dominik Słapek – klasa V

II miejsce – Milena Arczewska – klasa VIII

III miejsce – Aleksandra Skobel – klasa V

oraz wzięli udział w akcji sprzątania najbliżej okolicy naszej szkoły.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem tej planety i do nas należy dbanie o stan Ziemi.

• „WIOSENNA PAKA DLA ZWIERZAKA”

Szkolny Klub Wolontariatu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie już po raz kolejny zorganizował zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska w Dyminach. Tegoroczna akcja „Wiosenna Paka Dla Zwierzaka”  miała na celu  nie tylko wsparcie bezdomnych zwierzaków, a także zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na takie wartości jak bezinteresowna pomoc i sprawianie radości innym.

Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w naszej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom za wsparcie tegorocznej akcji.