• Historia szkoły

• Historia szkoły w Piotrowie wg. relacji najstarszych mieszkańców sięga XIX w. Szkoła mieściła się w wiejskiej chacie rodziny Kowalskich na Kolonii. Pamiętna data dla Piotrowa to 1902 r. Wtedy została wybudowana z drewnianych bali szkoła, która przetrwała blisko 100 lat. Wójtem gminy Piotrów był piotrkowianin Antoni Stachera. Z pomocą starostwa w Opatowie wybudował szkołę. W okazałym budynku mieściły się trzy duże klasy, część mieszkalna dla kierownictwa i duży korytarz. Postawiono go u zbiegu czterech dużych przysiółków Piotrowa, tj.: Gułaczowa, Porębisk, Podłazów i Kolonii. Kierownikiem i jedynym nauczycielem przez długie lata był Jan Brożyna. Szkoła podstawowa nie była wtedy obowiązkowa, uczniowie uczęszczali do niej 6 lat i kończyli trzy klasy.

W czasie I wojny światowej Austriacy częściowo zniszczyli budynek, lecz mieszkańcy po wojnie go odbudowali. W okresie międzywojennym kierownikami byli p. Brożyna, Sandora, Kryj i Sikora. II wojnę światową budynek szkolny przetrwał, ale został częściowo zniszczony. Przebywali tam dowódcy wojsk. Po wojnie zmieniono dach, okna, drzwi, piece i obito budynek deskami.

W latach 1950 - 1975 szkoła była za mała dla zbyt dużej liczby uczniów. Dodatkowe sale lekcyjne wynajmowano w domach rodzinnych u p. Ignacego Uby, Stanisława Szczykutowicza, a później u Katarzyny Ceglarskiej i Stanisława Cisaka. Funkcje Dyrektora szkoły po latach okupacji pełniła p. Maria Nowak z domu Uba pochodząca z Piotrowa. Pracowała kilka lat troszcząc się o dobre imię szkoły. Po jej odejściu obowiązki dyrektora pełniła do roku 1956 Zofia Szmalec. Następnie blisko 20 lat dyrektorem był mieszkaniec Piotrowa Edward Lisiński. Troszczył się o wizerunek szkoły w Piotrowie. Za jego kadencji na działce postawiono murowany budynek gospodarczy, dobudowano okazały ganek i szatnie oraz urządzono boisko szkolne. Obok szkoły wybudowano Remizę Strażacką. Wybudowano drogi. Piotrów miał ponad 200 rodzin. Następnymi dyrektorami byli: Zygmunt Stępień i p. Jan Stępień.

Sen mieszkańców o nowej szkole urzeczywistnił się w 1992 r., kiedy to pani Dyrektor Zofia Pietruszka z pomocą władz gminy i mieszkańców uzyskała pozwolenie na budowy szkoły. W tym samym roku wmurowano kamień węgielny. Budowa trwała dwa lata. Następnie trzy lata czekano na postawienie nowej sali gimnastycznej, która tętni teraz życiem w roku szkolnym i w wakacje. Kolejnym dyrektorem szkoły był Pan Robert Pietruszka, który pełnił tę funkcję dwa lata. Od 2006 do chwili obecnej gospodarzem szkoły jest Pani Małgorzata Bęben.