• Ślubowanie klasy I.

            28 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Swoją obecnością zaszczycił nas zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Łagów pan Zbigniew Meducki. Przed sztandarem szkoły i wobec zgromadzonych rodziców pierwszaki ślubowali być dobrymi uczniami i solidnie wypełniać obowiązki szkolne. Z przejęciem oczekiwali na pasowanie symbolicznym ołówkiem, którego dokonała pani Dyrektor Małgorzata Bęben. Pasowani pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od swoich starszych kolegów, rodziców oraz pani dyrektor i wychowawcy klasy. Uroczystość zakończył występ artystyczny oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

          • Akcja „Zapomniane groby” i akcja „Znicz”

             

            23 października 2021r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunami wzięli udział w sprzątaniu zaniedbanych i zapomnianych grobów. Z miłą chęcią i dużym zaangażowaniem porządkowali groby na cmentarzu parafialnym w Łagowie, o których dawno już ktoś zapomniał.

            Uczniowie zaangażowali się również w akcję „Znicz”, gdzie przynosili znicze, które zostały zapalone na grobach posprzątanych przez nich oraz na grobie Nieznanego Żołnierza.

          • Rekonstrukto w naszej szkole

            20.10.2021 r w naszej szkole odbył się pokaz historyczny grupy artystycznej " Rekonstrukto". Panowie w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o życiu giermka i rycerza w średniowieczu. Pokazali liczne bronie, którymi posługiwali się doświadczeni wojowie. Uczniowie stanęli to  pozorowanej walki na miecze, a także mieli możliwość poczucia się jak prawdziwy przestępca , który został zakłóty w dyby. Po zakończeniu pokazu, każdy mógł dotknąć rekwizytów oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. 

          • Wycieczka do Opatowa

            6 pażdziernika 2021 r. uczniowie klas I-III wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Opatowa na warsztaty z technologii produkcji krówki opatowskiej. W Kawiarni Krówkowej odbył się multimedialny pokaz ukazujący proces produkcji cukierków oraz historię krówki. Uczniowie zobaczyli jak kroi się cukierki a także uczyli się jak prawidłowo je zapakować. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Podziemi Opatowskich. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka. Wróciły pełne wrażeń. 

          • #świętokrzyskieNIEhejtuje

            Szanowni Państwo!

            W ostatnim czasie w Internecie, ale i w przestrzeni dialogu publicznego zaobserwować można znacznie więcej mowy nienawiści, niż w poprzednich latach. Według badań, hejtu w sieci doświadcza już co czwarty jego użytkownik. Niestety, te negatywne zachowania na dobre zadomowiły się w naszym życiu, a co chyba gorsze, widzimy pewne przyzwolenie na agresję, poniżanie czy ośmieszanie i brak stanowczej reakcji społeczności internetowej. Hejt, z pojedynczych przypadków zamienił się w falę nienawiści, która może dotknąć każdego z nas.To rozwijające się zjawisko skłoniło mnie do przygotowania kampanii społecznej #świętokrzyskieNIEhejtuje, uświadamiającej niebezpieczeństwo hejtu i konsekwencji z nim związanych.Jestem głęboko przekonany, że wspólnie z partnerami akcji, Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia i Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, a także innymi instytucjami współpracującymi w kampanii nasze starania, przyniosą wymierne efekty i zwiększą świadomość dotyczącą hejtu w środowisku zarówno młodzieżowym, jak i wśród dorosłych. Szanujmy, nie hejtujmy. Razem możemy więcej!

            Zbigniew Koniusz  Wojewoda Świętokrzyski

             

            Nasza szkoła przyłączyła się do kampani #świętokrzyskieNIEhejtuje. W ramach tej akcji przeprowadzone zostaną liczne działania mające na celu zapobieganiu zjawisku hejtu, które bardzo szybko rozpowszechnia się zarówno w sieci, jak i w realnej rzeczywistości. Lekcja w szkole to dobry czas, żeby porozmawiać o podłożu hejtu, o jego konsekwencjach, zarówno dla ofiar, jak i sprawców. Profilaktyka może ochronić wielu młodych ludzi przed hejtem, a kogoś, kto zechce wziąć udział w takiej machinie - powstrzyma.

            Zachęcamy do odwiedzenia specjalnie przygotowanej przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach  strony internetowej , z której można uzyskać wielce cennych informacji.

            https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/niehejtuje/swietokrzyskieniehejtuj/20297,swietokrzyskieNIEhejtuje.html

             

          • Podaruj Misia

            Podaruj Misia!

             

            25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.  Szkolny Klub Wolontariatu we współpracy z Fundacją Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”  zaprasza z tej okazji całą społeczność szkolną do uczestnictwa w zbiórce pluszowych misiów oraz plastikowych zabawek, puzzli, książeczek, kolorowanek dla dzieci ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Oddziałów Pediatrycznych w Kielcach.

            Prosimy, aby przyniesione zabawki były nowe lub bardzo zadbane i wyprane.

            Zbiórka – do 10 listopada br.

            Zabawki możecie przynosić do opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu:

            Wioletty Śliwińskiej, Katarzyny Rusin, Małgorzaty Woźniak-Gulińskiej oraz Jolanty Świt.

             

            Dla nas mała zabawka– dla dzieci radość i uśmiech na twarzy!

          • Zbieramy elektrośmieci

             

            Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

            sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

             

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

             

            Termin Akcji: 31.10.2021r.

          • Konkurs ekologiczny

            Konkursy ekologiczne w ramach Programu "Dla Ziemi, dla siebie"

            Konkursy plastyczne z nagrodami, zbiórki odpadów w szkołach, pogadanki, apele, lekcje tematyczne, nauka i utrwalanie proekologicznych zachowań wśród najmłodszych. Rusza osiemnasta edycja Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie” na rok szkolny 2021/2022.

            W tegorocznej odsłonie programu odbędzie się konkurs plastyczny pn. „Mój ekologiczny tydzień” skierowany do najmłodszych uczniów - przedszkolaków w wieku 5 i 6 lat, uczniów klas „0” oraz I-III szkół podstawowych z powiatu kieleckiego.

            Zainteresowane przedszkola i szkoły podstawowe uczestniczą w konkursie, po uprzednim zgłoszeniu przez opiekuna, nauczyciela, dyrekcję placówki, na przygotowanym przez organizatora konkursu formularzu (www.powiat.kielce.pl - zakładka Dla Klienta/Ekologia/ Konkursy ekologiczne/XVIII edycja).

            Starsi uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym "Dobry klimat mamy, gdy o powietrze dbamy". Jest on dedykowany dla szkół: podstawowych kl. IV-VIII i ponadpodstawowych z powiatu kieleckiego (z wyłączeniem uczniów z klas maturalnych).

            Więcej pod linkiem:

          • “Myślę, więc nie śmiecę”

            Uczniowie naszej szkoły jak co roku włączyli się do akcji „Sprzątanie świata  ” której w tym roku przyświeca hasło “Myślę, więc nie śmiecę”. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie wraz z wychowawcami porządkowali teren wokół szkoły. Podczas sprzatania wywiązywały się ciekawe dyskusje na temat tego jak bardzo bywa zanieczyszczone nasze lokalne środowisko oraz jak możemy temu zapobiec. 

            Mając na uwadze tegoroczne hasło, szczególnie zachęcamy, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych odpadów. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które, wielokrotnie powtarzane, w perspektywie czasu stają się wielkie.

             

          • Wycieczka do Huty Komorowskiej.

            1 października 2021 r. uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na jednodniową wycieczkę do Huty Komorowskiej. Uczniowie zwiedzili Muzeum Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego, podziwiali zgromadzone tam eksponaty i wysłuchali opowieści przewodnika o życiu i działalności niezwykłego człowieka. Ksiądz kardynał jako misjonarz pomagał mieszkańcom afrykańskich krajów i spędził wśród nich 61 lat swojego pracowitego życia. Był wrażliwy na krzywdę ludzką, na kwestię nędzy i niesprawiedliwości społecznej. Pomagał osobiście i organizował pomoc dla ubogich. Po wizycie w muzeum przyszedł czas na ciepły posiłek. Wszystkim smakowały pieczone kiełbaski i chrupiące bułeczki,  a na deser dostaliśmy pachnące pączki. Wycieczka była bardzo udana co potwierdzali sami uczestnicy. Poza tym była też doskonałą okazją do wspólnych rozmów i zabaw, za którymi od dawna tęskniliśmy. Niecierpliwie czekamy na kolejną wycieczkę. 

             

          • Wywiadówka

            Zapraszamy na spotkanie z wychowawcami: 

            Klasa I - 23.09. 21 ( czwartek ) - godz. 12.30

            Klasa II - 22.09. 21 ( środa) - godz. 15.00

            Klasa III - 22.09. 21 ( środa) - godz. 13.00

            Klasa IV-  do ustalenia z wychowawcą

            Klasa V- 22.09. 21 ( środa) - godz. 12.30

            Klasa VI - 23.09. 21 ( czwartek ) - godz. 14.30

            Klasa VII -22.09. 21 ( środa) - godz. 12.30

            Klasa VIII -20.09.21 (poniedziałek) - godz. 13.00

          • Światowy Dzień Fair Play

            7 września obchodziliśmy Światowy Dzień Fair Play ustanowiony w 2020 roku przez Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP). To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu.

            W związku z tym w dniach 7 – 10 września w odpowiedzi na apel Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Fair Play PKOl nasza szkoła przyłączyła się do akcji #BiegFairPlayPKOl. W ramach akcji na lekcjach wychowania fizycznego przeprowadzone zostały biegi, w których udział wzięli uczniowie klas 4 – 8.  Biegi przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Pani Kamila Dąbrowska i Pan Damian Masternak. Biegi poprzedzone zostały pogadankami na temat najważniejszych sportowych idei i godnego zachowania w sporcie i w życiu codziennym.

             

             

             

          • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”

            Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

             

            Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.

            Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

            Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.

            W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

            Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

            Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

          • Bądź bezpieczny na drodze !

            Wakacyjny czas beztroskich wakacji szybko minął. Pora wracać do szkoły, ale należy pamiętać o zasadach poruszania się po drodze. Uczniowie klasy II podczas lekcji przypomnieli sobie te zasady, powtórzyli niektóre zanki i sygnały drogowe oraz zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych. Po teorii pora na praktykę. Uczniowie wyszli na spacer by przećwiczyć omówione zagadnienia w terenie.